Czytanie gazet pomocne w nauce języków obcych

Umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym stanowi dziś już nie tylko dodatkowy atut ale jest wręcz niezbędną koniecznością. Językami obcymi posługujemy się w codziennym życiu, w komunikacji czy w pracy. Są bardzo przydatne podczas zagranicznych wyjazdów i wycieczek a także coraz popularniejszych wymian młodzieżowych. W niemal każdym ogłoszeniu o pracę wśród wymagań na dane stanowisko znajdziemy właśnie umiejętność posługiwania się językiem obcym w mowie i piśmie. Znajomość kilku języków lub języka nieco mniej popularnego to dodatkowy atut zaś tacy pracownicy coraz częściej są rozchwytywani na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. To wszystko sprawia, że wielu z nas nie tylko rozwija zdobyte już umiejętności ale także chce uczyć się dodatkowych języków. Jest to również korzystne dla naszego umysłu gdyż poprawia pamięć, ułatwia koncentrację i poprawia pracę mózgu. Warto poznać ciekawą i prostą metodę zwiększenia swych umiejętności oraz aktywnej nauki języka obcego. Jest nią czytanie zagranicznych gazet i czasopism. Dlaczego warto to robić oraz czemu eksperci polecają tę metodę jako skuteczniejszą od innych?

Zalety regularnej lektury

Czytanie zagranicznej prasy odgrywa ogromną rolę w nauce języka obcego. Dzięki prasie poznajesz naturalny i współczesny język – taki, którego używają mieszkańcy danego kraju w codziennym życiu. Masz szansę zapoznać się z użyciem konkretnych słów w zdaniach i w zależności od kontekstu, zapoznać się z idiomami, stylem wysokim, oficjalnym czy językiem potocznym. Ponadto poznajesz nowe słowa i zwroty opisujące współczesny świat i nowe zjawiska – tego nie znajdziesz w podręczniku ponieważ nawet najnowsze wydanie powstawało jakiś czas temu nim zostało oddane do druku i sprzedaży. Dzięki temu masz szansę zwiększyć swoją wiedzę na temat bieżących wydarzeń i poprawić umiejętność nie tylko czytania ale też pisania i mowy. Język, który zobaczysz w gazecie to ten, którego używają native speakerzy na co dzień.
Pod wieloma względami lektura gazet jest lepsza niż książek – książki najczęściej dotyczą tylko jednej dziedziny zaś tematyka gazet jest różna – od społeczno-politycznych, ogólnoinformacyjnych po rozrywkowe, o modzie, gwiazdach, motoryzacji, ekologii czy podróżach. Możesz więc wybrać tytuły, które interesują Cię najbardziej lub są Ci potrzebne w pracy.
Ponadto lektura zagranicznych gazet pozwala spojrzeć na sprawy międzynarodowe z innej perspektywy – kraju, w którym ukazują się dane gazety. Zyskujesz więc szansę poszerzenia wiedzy o lokalne tematy polityczne, ekonomiczne, społeczne czy kulturalne a przy tym doskonale rozwijasz swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Gdzie kupić gazety

Metoda czytania zagranicznych gazet jest wykorzystywana przez najlepszych nauczycieli na kursach aktywnej nauki języków obcych. Pozostaje pytanie – gdzie można kupić tego typu prasę? W największych miastach zagraniczne gazety możemy dostać w empikach, dobrze zaopatrzonych salonikach prasowych oraz w niektórych księgarniach językowych. W Polsce funkcjonuje również kilka firm, które zajmują się sprowadzaniem zagranicznych tytułów oraz przyjmowaniem zamówień na prenumeratę – warto rozważyć tę opcję jeśli zależy Ci na regularnym dostawaniu określonych czasopism. Pojedyncze egzemplarze można kupić też w Internecie. Odstraszać może ich cena gdyż niektóre są znacznie droższe od polskich odpowiedników. Warto jednak szukać również wydań archiwalnych lub udać się na targi książki gdzie często zagraniczną prasę znajdziemy w promocyjnej cenie. Możemy także skorzystać z bibliotek i czytelni ponieważ wiele z nich oferuje możliwość wypożyczenia niektórych tytułów prasy obcojęzycznej.

One thought on “Czytanie gazet pomocne w nauce języków obcych

  1. Jeżeli ktoś jest wzrokowcem i w taki sposób dobrze przyswaja wiedzę to poranna lektura do kawy jest w sam raz 🙂

Comments are closed.