Czy warto posłać dziecko do prywatnego przedszkola?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto posłać dziecko do prywatnego przedszkola. Zanim rodzice podejmą taką decyzję powinni rozważyć wszystkie za i przeciw oraz przede wszystkim zapoznać się z ofertą i opiniami o danej placówce przedszkolnej.
Obecnie na naszym rynku powstaje coraz więcej prywatnych placówek przedszkolnych, które mają bardzo bogatą ofertę i zapewniają opiekę nad dziećmi przez większą ilość godzin niż przedszkola państwowe. W wielu lokalizacjach w Polsce ciągle jest tak mało miejsc w państwowych placówkach, że niektórzy rodzice po prostu nie mają wyjścia i muszę szukać miejsca w przedszkolu prywatnym. Innym razem zapada decyzja o zapisaniu dziecka do przedszkola prywatnego właśnie z uwagi na długie godziny otwarcia, bo obydwoje rodzice pracują i nie mieliby jak odbierać dziecka z placówki państwowej. Zazwyczaj jednak o posłaniu dziecka do prywatnego przedszkola decyduje fakt, że ma ono zapewnioną dużo lepszą opiekę i większe szanse na rozwój.


Jakie korzyści oferuje prywatne przedszkole?


Wybierając prywatne przedszkole dla swojego dziecka warto zwrócić uwagę na jego lokalizację, tak aby nie tracić dużo czasu na dojazdy. Bardzo ważna będzie także baza lokalowa, wyposażenie przedszkola oraz dostępność dużego i bezpiecznego placu zabaw po sąsiedzku. Warto przyjrzeć się także kadrze jaka pracuje w danym przedszkolu. Im więcej specjalistów z długoletnim doświadczeniem tym lepiej. Należy też sprawdzić jak dużą grupą dzieci opiekuje się jedna pani. Liczebność grup również będzie miała znaczenie, bo im mniejsze grupy tym bardziej rodzice mogą liczyć na indywidualne traktowanie ich dzieci. Warto też przyjrzeć się ofercie edukacyjnej i wychowawczej, jaką zapewnia dane przedszkole. Rodzice cenią sobie naukę języków obcych, dostępność do logopedy czy występowanie zajęć z rytmiki. Najlepsze prywatne przedszkola dbają także o to, aby dzieci spędzały czas ciekawie i bardzo często organizują im wycieczki w różne miejsca, na przykład na przedstawienia teatralne dla najmłodszych. Dużym plusem będzie także możliwość skorzystania z indywidualnego żywienia dla każdego dziecka. Dodatkowo aby móc wyrobić sobie opinie na temat danego przedszkola, warto jest skorzystać z dni otwartych i sprawdzić osobiście, jak wyglądają pomieszczenia, jakie są pomoce oraz porozmawiać z wychowawcami. Wybierając prywatne przedszkole nie należy kierować się niską ceną, bo każdy z nas wie, że edukacja i wychowanie na wysokim poziomie muszą odpowiednio dużo kosztować.